Uncategorized

انواع_پوست

انواع-پوست

طبیعت پوست انسان

پوست انسان بصورت طبیعی به دسته بندی های مختلفی تقسیم می شود و شما برای مراقبت از پوست خود نیاز به شناخت آن دارید، در ضمن برای رسیدن به نقطه مطلوب زیبایی و مراقبت در پوست باید از محصولاتی سازگار با پوست خود استفاده کنید.

عوامل موثر در ایجاد انواع پوست عبارتند از ژنتیک، آب و هوا، هورمون ها، داروها، رژیم غذایی، آلرژی و مراقبت پوستی.
هر فردی با هر نوع پوستی باید از یک برنامه منظم و روزانه مراقبت با هدف برطرف کردن نیازهای پوست خود بهره مند شود. شناخت نوع پوست شما کلید اتخاذ روتین مراقبت از پوست مناسب است. گاهی اوقات ممکن است نوع پوست ما بسته به فصل های سال، عوامل خارجی و تغییرات سبک زندگی تغییر کند.

پوست معمولی:

اگر شما به اندازه کافی خوش شانس هستید که پوستتان در دسته پوست معمولی قرار می گیرد بایستی برای حفظ سلامت پوست خود و داشتن ظاهری سالم با دقت به موارد گفته شده در این مقاله دقت کنید.

پوست معمولی مانند همه انواع پوست ها به رطوبت و محافظت نیز نیاز دارد و داشتن یک برنامه منظم مراقبت از پوست بسیار مهم است. هر چه از پوست خود مراقبت کنید، احتمال اینکه پوست شما همواره متعادل و سالم بماند بیشتر است. هر روز صورت خود را تمیز و مرطوب کنید و حداقل هفته ای یک بار لایه برداری عمیق انجام دهید تا آلودگی و سلول های مرده پوست از بین بروند.

خصوصیات پوست معمولی:

 • منافذ ریز، بدون مشکل
 • گردش خون خوب و الاستیک
 • بعد از شستشو احساس سفت یا ناراحتی نمی کند
 • بدون نواحی روغنی یا پوسته پوسته شده قابل مشاهده

نکاتی برای پوست نرمال:

 • مراقبت روزانه و شبانه منظم پوست شما را شاداب نگه می دارد، لایه برداری ملایم ناخالصی ها و سلول های مرده پوست را از بین می برد، با ماساژ صورت، گردش خون خود را تقویت کنید. از ضد آفتاب ها برای محافظت از پوست خود در برابر اشعه آفتاب استفاده کنید. افرادی که پوست معمولی دارند، نسبت به سایر انواع پوست ها کمتر مجبور به تغییر روتین روز/ شب خود می شوند، زیرا مانند سایر انواع پوست ها نیازی نیست نگران تغییرات ناگهانی و یک شبه پوست خود باشید. صرفنظر از نوع پوستتان بایستی همواره به پوست خود آبرسانی کنبد، بنابراین استفاده از یک مرطوب کننده مغذی شبانه، به لطافت و شادابی پوست کمک می کند.
 • مراقبت از چشم – حتی افراد دارای پوست معمولی دچار استرس، خستگی و افزایش سن در اطراف چشم خود می شوند، بهتر است قبل از بروز چنین نگرانی از کرم های ضد چروک، سفت کننده، ضد پیری و البته همراه با اسید هیالورونیک برای آبرسانی پوست دور چشمتان استفاده کنید.
روتین-پوستی

پوست خشک:

اگر پوست شما پوسته پوسته به نظر می رسد، به احتمال زیاد پوست شما خشک است. پوست خشک فاقد رطوبت و چربی است. بنابراین خاصیت ارتجاعی کمتری دارد و در نتیجه سفت‌تر به نظر می‌رسد. این حتی می تواند باعث شود پوست شما شروع به خارش و حتی درد کند. افراد دارای پوست خشک به ویژه در برابر تأثیرات محیطی مانند نور خورشید یا باد مستعد تحریک هستند. لازم است به این نکته دقت کنیم که بین پوست خشک با پوست دهیدراته تفاوت وجود دارد، پوست خشک به دلیل کمبود تولید چربی بوجود می آید، اما پوست دهیدراته بخاطر کمبود آب، مصرف دارو و یا یک وضعیت موقت پوستی مانند مسافرت و تغییر موقت آب و هوا و همینطور ننوشیدن آب بوجود می آید.

خصوصیات پوست خشک:

 • سفت و تمایل به خارش دارد
 • ظاهر خشن و پوسته پوسته
 • به سرعت به تأثیرات خارجی مانند دما واکنش نشان می دهد.

نکاتی برای پوست خشک

بسیاری از عوامل سبک زندگی می توانند به شما در کاهش علائم ناخواسته خشکی پوست کمک کنند.

 • در مرحله اول باید اطمینان حاصل کنید که روتین مراقبت از پوست شما برای کمک به رفع خشکی پوست، مانند اجتناب از پاک کننده های خشن و استفاده از مرطوب کننده های عمیق مرطوب کننده، بهینه شده است. کرم های آبرسان حاوی SPF تسکین دهنده خشکی پوست هستند و پوست های خشک در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت می کنند.
 • نوشیدن حداقل 2 لیتر آب در روز نیز فواید زیادی برای پوست های خشک خواهد داشت.
 • محصولات مراقبتی با روغن های طبیعی می توانند به آرامش پوست شما کمک کنند. سرم یک راه عالی برای هدف قرار دادن نگرانی های شما در مورد پوستتان است، سرم ها به آماده سازی پوست برای مرطوب شدن کمک می کنند و به پوست اجازه می دهند تا جذب آب بالایی داشته باشند. برای همه انواع پوست ها یک موهبت است، اما پوست های خشک و حساس می توانند بطور ای از اسید هیالورونیک بهره مند شوند.

هیالورونیک اسید یک مرطوب کننده است، یعنی قدرت جذب مولکول های آب به داخل پوست را دارد و می تواند تا 1000 برابر وزن خود آب را نگه دارد. این بدان معنی است که می تواند پوست را برای مدت طولانی تری هیدراته نگه دارد تا پوست شما همواره شاداب و جوان بماند.

پاک کننده مناسب پوست خشک:

افرادی که پوست خشک دارند باید از محصولاتی مانند میسلار واتر یا ژل ها و کرم های پاک کننده پوست صورت استفاده کنند. زیرا علاوه بر اینکه باعث می شود صورت زیبای شما صاف و سالم بنظر برسد، اثر بخشی سایر محصولات مراقبتی و آرایشی را افزایش می دهد.

موارد ممنوع برای پوست خشک:

از مصرف محصولات حاوی سولفات و همینطور الکل بر روی پوست خود بشدت بپرهیزید، الکل و سولفات باعث از بین رفتن چربی پوست می شوند و سرعت خشک شدن و احساس کشیدگی روی پوست را افزایش می دهند. تا جایی که می توانید از دوش گرفتن با آب خیلی گرم خودداری کنید، زیرا رطوبت پوست شما را بشدت کاهش می دهد.

سلامت-پوست

پوست چرب:

پوست شما همیشه براق است و همواره مقدار زیادی چربی روی پوست صورت، بینی ومخصوصا  در ناحیه T (پیشانی، بینی، چانه) وجود دارد. در ساعات اوج گرما مانند ظهر ها هنگامی که تولید چربی در بدن در بالاترین سطح خود قرار دارد. منافذ پوست بزرگترند و یا آسانتر مسدود می شوند و بعد از مدتی تبدیل به جوش های قرمز التهابی، آکنه یا جوش های سر سیاه می شوند. در این مواقع زمان آن فرا رسیده تا یک پاک کننده با PH پایین سطح پوست خود را پاکسازی کنید.

خبر خوب برای افرادی که پوست چرب دارند این است که میزان رطوبت موجود در پوست چرب مانع بروز چین و چروک روی صورت می شود.

پاک کننده مناسب پوست های چرب:

برای رفع سریع چربی پوست، شستشو دهنده های ژلی و فومی عالی هستند. زیرا به عمق پوست نفوذ می کنند ، همچنین مصرف محصولات لایه بردار (مانند اسکراب) در مواردی که چربی پوست شما بالاست توصیه می شود. دقت کنید که خواندن برپسب ها و نحوه استفاده محصولات به شما کمک می کند تا از آن به درستی استفاده کنید.

موارد ممنوع برای پوست چرب:

پوست شما تنها مقدار مشخصی از رطوبت می تواند جذب کند و بقیه آن روی پوست شما باقی می ماند، برای همین از مصرف محصولات پاک کننده، مرطوب کننده و مواد آرایشی بر پایه روغن خودداری کنید.

پوست-و-زیبایی

پوست مختلط (ترکیبی):

پوست مختلط در قسمت گونه و فک خشک و معمولی است و در ناحیه T ( پیشانی، بینی، چانه ) دارای حالت چرب، منافذ باز  یا جوش می باشد. این موضوع می تواند روتین مراقبت از پوست شما را دشوارتر کند، زیرا باید از تمام قسمت های صورت مراقبت کنید.منطقه T شما نیاز به توجه بیشتری دارد.

برای پاکسازی پوست های مختلط، نواحی چرب باید از روغن پاک شوند، در  باید دقت کنیم که مناطق خشک مانند گونه ها بیشتر خشک نمی شوند. برای شروع بهتر است روال مراقبت از پوست مختلط شما با یک پاک کننده ظریف آغاز می شود، و با یک مرطوب کننده بدون چربی به پایان برسد. مقداری مرطوب‌کننده به اندازه یک فندق برای ناحیه T  کافی است، و با تمرکز روی نواحی خشک‌تر، به مقدار کم از آن استفاده کنید. کرم های آبرسان تخصصی طراحی شده برای پوست های مختلط، درخشندگی را کاهش می دهد و در عین حال آن مناطقی را که به آن نیاز دارند آبرسانی می کند.

پوست حساس:

پوست حساس بیشتر به تأثیرات خارجی مانند: استرس، هوای خشک ناشی از سیستم های گرمایشی، بادهای شدید یا نور UV واکنش نشان می دهد. اگر پوست حساس از تعادل خارج شود، احساس سفتی، خارش و خشکی می کند و ممکن است باعث ایجاد لکه های قرمز روی صورت شود. پوست حساس همچنین  مستعد بروز لکه، آکنه و همینطور جوش های سرسیاه است. بنابراین پوست حساس به مراقبت ویژه ای نیاز دارد تا آن را آرام کند و در برابر عوامل خارجی آن را تقویت کند تا مقاومت بیشتری داشته باشد.

خصوصیات پوست حساس:

 • به تأثیرات محیطی مانند خورشید حساس است
 • سفت و خارش دار است
 • اغلب قرمز است یا مویرگ هایش شکسته است
 • به راحتی سرخ یا سرخ می شود
 • تکه های خشک
 • به محصولات معطر حساس است
 • پوست می تواند به راحتی از بین برود

نکاتی برای پوست حساس

 • یک ضد آفتاب مناسب را انتخاب کنید که در برابر تأثیرات مضر محیطی از پوستتان محافظت کند. صورت خود را با پاک کننده های مخصوص پوست های حساس غنی شده با مواد معدنی پاک کنید، این کار به کاهش سه علامت اصلی پوست حساس ( قرمزی، سفتی و خشکی ) کمک می کند.
 • پس از تمیز کردن صورت خود به جای مالش شدید، به آرامی حوله را روی آن را بکشید.
 • محصولات بدون عطر را انتخاب کنید: عطرها می توانند باعث تحریک پوست شوند.
 • به رژیم غذایی خود توجه کنید، ادویه های تند برای پوست شما مفید نیستند.
مراقبت-پوستی

پوست لکه دار

افرادی که پوست لکه دار دارند در حقیقت در دسته بندی پوست های حساس قرار می گیرند. پوست های لکه دار بیشتر از آنچه لازم است سبوم تولید می کنند. ( سبوم ماده ای چسبناک و چرب است که توسط غدد چربی تولید و ترشح می شود و در لایه های میانی پوست، نزدیک به فولیکول های مو قرار می گیرد. سبوم به مرطوب سازی پوست کمک می کند، سبوم شامل انواع مختلفی از لیپید ها و مولکول های چربی است. به بیان ساده تر سبوم ترشح چربی از غدد چربی است). تولید بیش از حد سبوم می تواند منجر به ایجاد جوش های سر سیاه، لکه و آکنه شود. اگرچه این یک موضوع ژنتیکی است، امااسترس  و نوسانات هورمونی باعث تشدید آن می شود. با محصولات پاک کننده و مراقبتی حاوی آنتی باکتریال، می توانید تعادل طبیعی پوست خود را بازیابی کنید. اگر پوست حساسی دارید، سعی کنید محصولات ملایم و تسکین دهنده برای صورت پیدا کنید.

خصوصیات پوست لکه دار:

 • منافذ بزرگ
 • براق

تمایل به ایجاد ناخالصی دارد

نکاتی برای پوست های لکه دار

 • پاکسازی پوست قبل از خواب ضروری است، به خصوص برای کسانی که پوست لکه دار یا پوست مستعد آکنه دارند. آرایش همواره باید در شب و قبل از خواب پاک شود، زیرا می تواند منافذ شما را در طول شب مسدود کند که در نتیجه مشکلات پوست های لکه دار را افزایش می دهد. پوست‌های لکه دار قابلیت لایه برداری عمیق تا دو برابر سایر پوست ها را دارند، اما مراقب باشید که پوستتان را بیش از حد لایه لایه نکنید، زیرا این امر می‌تواند باعث ایجاد بیماری های پوستی شود. آرایش و ناخالصی ها را با میسلار واترپاک کنید و برای شستشوی صورت از یک ژل شستشو دهنده ملایم استفاده کنید.
 • هفته ای یکبار پوست خود را با یک اسکراب ملایم و یک ماسک صورت درمان کنید. اسکراب ها و ماسک ها با لک ها مبارزه کرده و منافذ را باز می‌کنند
 • جوش های سرسیاه یا لکه ها را فشار ندهید! این کار می تواند منجر به ایجاد زخم های آکنه یا پخش باکتری ها در سراسر صورت شود.
 • پوست های لکه دار می توانند با خشک شدن تشدید شوند، بنابراین باید از کرم های آبرسان با فرمول سبک سطح رطوبت پوست را متعادل کنید.
پوستی

پوست بالغ

با افزایش سن، فرآیندهای مختلفی در پوست اتفاق می افتد که باعث تغییر ظاهر، ساختار و حتی احساس ما نسبت به پوستمان می شود. کاهش فعالیت سلولی، کند شدن فرآیند بازسازی پوست، تولید کلاژن کمتر و همینطور آسیب های ناشی از اشعه ماوراء بنفش از جمله تغییرات پوست در اثر افزایش سن می باشد. پوست های بالغ ممکن است فاقد رطوبت و خاصیت ارتجاعی باشند، که اغلب علت خشکی پوست در میانسالی نیز همین می باشد. نگران نباشید، زیرا محصولات مراقبتی نوآورانه، خطوط، چین و چروک و لکه های رنگدانه را کاهش می دهند تا شما احساس بهتری نسبت به پوست خود داشته باشید و با اعتماد بنفس بیشتری در دوره همی های دوستانه شرکت کنید. شما می توانید با استفاده از محصولات ضد پیری، ضد چروک و جوانساز مانند کرم های تخصصی روز و شب به کاهش اثرات نامطلوب پوست بالغ خود کمک کنید.

خصوصیات پوست بالغ:

 • الاستیک کمتر
 • فاقد رطوبت
 • دارای خطوط، چین و چروک یا لکه های رنگدانه قابل مشاهده

نکاتی برای پوست های بالغ

 • اشعه ماوراء بنفش بیش از حد باعث پیری زودرس پوست شما می شود، حتی اگر به بیرون نمی‌روید، نور آبی صفحه نمایش می‌تواند اثر کم‌آبی و آسیب‌رسانی روی پوست داشته باشد استفاده روزانه از کرم ضد آفتاب یا مرطوب کننده با SPFاز شما در برابر نور آفتاب و سایر اشعه های UV محافظت می کند.
 • سیگار کشیدن، مصرف بیش از حد الکل و مصرف بیش از حد غذاهای شیرین یا چرب روند پیری پوست را تسریع می کنند، شما باید برای یک پوست سالم سبک زندگی متفاوتی را انتخاب کنید.
 • از کرم مخصوص مراقبت از چشم استفاده کنید: خطوط اطراف چشم اولین نشانه های پیرری پوست هستند که ظاهر می شوند و اغلب به آنها “خط خنده” می گویند، شما به راحتی و با استفاده از یک کرم ضد چروک و سفت کننده پوست دور چشم برای آبرسانی و تسکین هر شب آن می توانید از پوست خود مراقبت کنید.
 • ماسک‌های مرطوب‌کننده غنی شده با روغن‌های گیاهی، پوست شما را تغذیه می‌کنند و به پوست شما احساس لطافت و آرامش بیشتری می‌دهند.
 • کرم هایی را انتخاب کنید که علاوه بر آبرسانی شما را در بازسازی سلولهای پوستتان پشتیبانی می کنند، همچنین توجه ویژه ای به روال شبانه خود داشته باشید. پوست در هنگام خواب ترمیم می شود، پس شب زمان مناسبی برای به حداکثر رساندن مزایای محصولات مراقبت از پوست می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *